Návšteva supermarketu alebo malého obchodíku kde dostať len tie najdôležitejšie veci je bežné. Robíme tak takmer denne, niekedy úplne bez rozmyslu, a berieme všetko čo nám príde pod ruku alebo sa nám aspoň trošku páči. Po istom čase, keď daný tovar doma nájdeme, nevieme na čo sme to vlastne chceli použiť alebo nám to už nie je treba. Tak či onak, minimálne potraviny nakupujeme zbytočne veľa. Týka sa to najmä nízko-trvanlivých produktov ako sú mliečne výrobky či pečivo. O mäse, sa ani nebavme. Kúpime kurča na nedeľu, upečieme ho zostane na ďalší deň kde nám už často nechutí a vyhodíme ho, s čistým svedomím, medzi odpad. To isté platí napríklad aj pre taký chlieb. Keď sa chlieb nezje do dvoch dní, znamená to že už je tvrdý a nikomu nechutí. Ak sa zabudne na mliečny výrobok či šunku, pokazí sa raz-dva. A škoda je na svete. Plytvá sa tak s každodennou potravou, ktorú si iní nemôžu dovoliť alebo k nej nemajú prístup. Ako však takejto dennej katastrofe zabrániť?
Menej je niekedy viac
Najbližšie keď budeme kupovať napríklad rožky, nevezmime si domov desať ale iba päť. Veď aj tak pôjdeme zajtra nakupovať zas, a čerstvé je predsa chutnejšie. Nákup mlieka s dlhším dátumom spotreby pre nás tiež znamená šetrenie peňazí. Mlieko sa nepokazí a nemusíme ho vyhodiť lebo sa nestihlo spotrebovať.
Píšme si nákupný zoznam ktorého sa pevne držíme
Napíšem si presné množstvo toho čo mi chýba a som za vodou. V nákupnom dome strávim minimum času, pretože hľadám len produkty ktoré som si zapísal. Miesto pol hodiny strávenej pri nákupe sa tak môžeme venovať rodine či sebe samému. Pri vykladaní nákupu viem presne čo kde nemám a doplním zásoby.
Plaťme hotovosťou, nie kreditnou kartou
Ak platíme bezhotovostne, nevidíme že peniaze nám z účtu rýchlo miznú. Preto nám nikdy nie je ľúto nakúpiť viac, aj za cenu vyššieho účtu. Platba hotovosťou zo sebou prináša odchod peňazí z našich peňaženiek priamo na vlastné oči. Nabudúce si teda viac rozmyslíme koľko si čoho kúpime.
Nezařazené