Leto je v plnom prúde a spolu s letom kvitne aj kráľovná byliniek – levanduľa. Bola obľúbená už u starovekých Egypťanov a Rimanov. Používali ju pri balzamovacom procese, v pyramídach boli nájdené dekoratívne urny, v ktorých boli zvyšky levanduľového oleja. Rimania túto bylinku hojne používali vo svojich verejných kúpeľoch a poznali aj jej medicínske využitie.
Bylinka bola obzvlášť obľúbená počas viktoriánskej éry. Kráľovnin záujem a vášeň nasledovali aj jej dvorné dámy a dali vzniknúť viktoriánskemu trendu voňavých kytíc – Tussie Mussie.
Malé, voňavé kytičky boli vlastne akýmsi „odkazom“ pre okolie, výber kvetov naznačoval ako sa dotyčná osoba cíti. Každá bylinka a kvet boli označené symbolickým významom, existovali podrobné pokyny ako kytice viazať. Aby bol uspokojený vzrastajúci dopyt, vzniklo celé odvetvie venujúce sa pestovaniu levandule a voňavých bylín.
V modernej ére bola levanduľa znovuobjavená francúzskym chemikom René-Maurice Gattefosse nazývaným aj „otcom aromaterapie“. Počas prvej svetovej vojny úspešne vyskúšal hojivé účinky silíc na vojakoch vo vojenských nemocniciach. Stál tiež pri vzniku prvého družstva pestovateľov levandule a pri vzniku združenia výrobcov vo Francúzsku.
Levanduľa je skutočne bylinka mnohých využití. Produkty z nej nájdete v obchodoch, v e-shopoch, dokonca si niektoré produkty môžete vyrobiť aj sami. Ponúkam vám dva recepty, ktoré sú nenáročné a zvládne ich ktokoľvek.
Voňavý levanduľovo-broskyňový džem.
1 kg broskýň
4 KL levandule
1 citrón
350 g cukru
1 Gelfix
Pokrájané, umyté broskyne povaríme s levanduľou, cukrom a citrónovou šťavou. Stačí 15-20 minút. Ak nemáte radi v džeme kvietky tak ešte pred pridaním Gelfixu zmes prepasírujte, zostane zachovaná chuť aj vôňa. Potom pridajte Gelfix podľa návodu a horúce plňte do pohárikov.
Ružový sorbet z levanduľou.
4 poháre ochutenej malinovky bez bubliniek (napríklad Rajec)
2 PL citrónového likéru (nemusí byť)
2 KL sušenej levandule
6 stoniek čerstvého tymiánu
pár lupienkov červených ruží pre farbu
cukor podľa chuti
Malinovku, levanduľu, tymián, cukor a ružové lupene (bez bielých časti, ktoré sú horké) povarte 5 minút. Nechajte vychladnúť a odložte do chladničky najmenej na 24 hodín. Potom bylinky vyberte, pridajte citrónový likér, dajte do zmrzlinovača a postupujte podľa návodu. Ak zmrzlinovač nemáte, zmes dajte do nádoby a do mrazničky. Každú polhodinku nádobu vyberte a poriadne premiešajte aby ste rozbili veľké kryštály. Aby bola štruktúra sorbetu ešte jemnejšia, môžete ju pred podávaním rozmixovať tyčovým mixérom. Ozdobte čerstvými kvetmi a môžete vychutnávať!
Nezařazené