Stará známa situácia. V interiéri sa stmieva a jediným stlačením vypínača sa priestor razom rozžiari následkom žiarenia, ktoré vychádza z hlavice žiaroviek. V tejto spojitosti sme si prakticky donedávna predstavili klasické Edisonove žiarovky, ktoré však okrem svetla spotrebovali až cca 90% energií do tepla. A to z hľadiska súčasných noriem nebolo v prípade úsporného žiarenia vôbec efektívne. Výsledkom je fakt, že dnes je trh zaplnený novšími, ekologickejšími a najmä úspornými možnosťami.
Dnešnou prioritou je teda pri svietení šetriť elektrickou energiou, no zároveň svietiť pravidelne a netvoriť žiadne obmedzujúce kompromisy. Jediným kompromisom je výmena starých zdrojov žiarenia za tie modernejšie, akým je predovšetkým led dioda Led Produkt, prípadne tiež kompaktná žiarivka.
Vo všeobecnosti bolo známe, že tieto novšie alternatívy si vyžadujú vyššiu investíciu pri ich kúpe, čo zrovna nehralo do predstáv bežného spotrebiteľa. Postupom času ale dáva za pravdu fakt, že obmenov starých zdrojov a následné pravidelné používanie súčasných svietidiel prináša perspektívnu úsporu z dlhodobého hľadiska, pod ktorú sa okrem nižšej spotreby podpisuje aj výrazne dlhšia životnosť.
- Kompaktné žiarivky prinášajú až 80 % úsporu z hľadiska efektívnej spotreby energií, pričom u svietidiel LED je efektívnosť ešte vyššia, rovnako ako ich životnosť.
- Žiarivka disponuje životnosťou s odhadom maximálne 16 000 hodín. „Ledka“ naopak poskytuje odhadom minimálne 30 000 hodín a priemernú životnosť žiarenia cca 40 – 50 000 hodín (niekedy sa uvádza až 100 000 hodín).
Princíp technológie e LED je veľmi sympatický, nakoľko za zdroj žiarenia využíva svetlo emitujúce diódy. Ich zapojenie ako aj následne pravidelný chod si pýta minimálny odber elektriny, no výsledok je viac než uspokojivý. Do tepelných vlastností žiarovky sa neodvádza prakticky nič, respektíve celkový výkon ide priamo do kvalitného svetla spravidla bielej farby.