Keď som si kúpil svoj dom, boli v ňom staré drevené parkety. Odhadujem, že boli staré minimálne tak, ako samotná stavba, čo bolo viac ako päťdesiat rokov. Parket boli prikryté kobercami, takže som sa o nich dozvedel až potom, ako som za dom zaplatil. O to väčšie, to bola pre mňa prekvapenie. O ich vytrhaní som ani na sekundu nepremýšľal, pretože po niečom takom, som presne túžil. Dokonca som dlho zháňal nejaké vyradené kúsky. Neviem, č viete, ale drevené parkety aj dnes patria k tým najdrahším typom dlažieb.
Staré parkety v dome som si teda zrekonštruoval svojpomocne. Chcete vedieť ako na to?
Bez brúsky to nepôjde
Začnite tým, že si kúpite profesionálnu brúsku na brúsenie podlahy. O čosi rozumnejšie, je brúsku si požičať. Ak ju totiž chcete použi len raz, tak vás to vyjde lacnejšie. Dopredu vám hovorím, že to ani len neskúšajte s brúsnym kotúčom nasadeným na vŕtačke. Po prvé to takto nezvládnete, po druhé si parkety zničíte a po tretie, aj keby ste to nejako zvládli, bude vám to trvať mesiac, a to iba v jednej miestnosti. Viem o čom hovorím, pretože som sa takto snažil opraviť podlahy na chate. Nejde to. Asi vám už došlo, že s brúskou parkety na začiatok vybrúsite pekne do hladka.
Vysávame!
Po dobrúsení nasleduje vysávanie. Zožeňte si profesionálny stroj, pretože potrebujete vyťahať všetku špinu zo škár medzi jednotlivými kúskami parkiet. Uvidíte, že s klasickým strojom, to nepôjde. Parkety by sa nikdy nemali namočiť. Po týchto prácach sa však nevyhnete tomu, aby ste ich nemuseli pretrieť aspoň vlhkou handrou. Inak sa nezbavíte jemného prachu.
Moríme a lakujeme
Po týchto prácach vás čaká už iba finále. Parkety najprv namorte prípravkom na morenie. Najlepšie je, ak použijete taký, ktorý je určený vyslovene na parkety. Keď moridlo zaschne, naneste ho ešte raz a opäť počkajte na jeho uschnutie. Nakoniec na parkety nanesiete lak na parkety a sú zrekonštruované.